Biuro marzeń, to przestrzeń multifunkcjonalna cz. 4/4

Co to jest za miejsce?

To przestrzeń, którą możemy wykorzystać na kilka lub kilkanaście sposobów. Tak często się dzieje z salami konferencyjnymi, jednak dopiero wtedy kiedy założone są scenariusze takich sytuacji na początku procesu realizacji. Taka sala może być rano miejscem na zajęcia jogi, być może w kulturze organizacji jest wspieranie work life balance i mindfulness. W godzinach od 9 do 17, odbywają się tam konferencje, wideokonferencje, spotkania, narady, prezentacje, a dwa dni w tygodniu na kilka godzin jest to przestrzeń dla zespołu handlowego, który w pozostałe dni przebywa w delegacji. W godzinach popołudniowych odbywają się tam zajęcia z pilatesa lub firmowe koło czytelników lub miłośników dobrego filmu.

Jak stworzyć takie miejsce?

Kilkanaście funkcji i przeznaczenia dla jednego pomieszczenia. Nie było by to możliwe bez analizy potrzeb. Gdyż z jednej strony jest to logiczne że tą przestrzeń można tak wykorzystywać i uznać, iż później można się nad tym zastanowić, natomiast później już trudno będzie pewne rzeczy wprowadzić. Chociażby stół konferencyjny na kółkach, aby można sprawnie było go przemieszczać, zaplanowane miejsce gdzie taki stół będzie stał jeśli na Sali będzie odbywały się zajęcia z jogi lub wieczorny pilates. A koło czytelników raczej potrzebuje delikatniejszej i mniej formalnej przestrzeni niż konferencyjna powaga. Wygodne poduszki odpowiednie nastrojowe światło. Oraz  dobrej rozdzielczości projektor i ekran do emisji filmów, kiedy klub miłośników filmów zbiera się na wspólne oglądanie. Trudno nie wspomnieć  o dobrym rozwiązaniu, którym  jest system do zarządzania taką przestrzenią, jednak wymaga zasilania elektrycznego i kontaktu z siecią internetową, aby móc zadbać o to jakie funkcje są realizowane: prezentacja, spotkanie działu handlowego, konferencja czy wideokonferencja. A wspomniana wideokonferencja nie jest wideo-konferencją bez kamery, mikrofonów i głośników gdyż system zasilania, być może nie został zaplanowany na etapie realizacji.

Po co?

Multifunkcyjność pozwala przede wszystkim wykorzystać na 100 % możliwość i potencjał miejsca, bez budowania przestrzeni, które mają podobną do siebie funkcję, a w rzeczywistości nie są zupełnie wykorzystywane. Przewidzenie wszystkich możliwych scenariuszy przed projektem, pozwala uniknąć trudności wynikających z ograniczeń przestrzeni: jak przestawianie dużego ciężkiego stołu konferencyjnego do innego pomieszczenia. Produkty na rynku, pomysłowość rozwiązań pracowni projektowych daje nieograniczone możliwości. Ważne aby wiedzieć co chcemy i co potrzebujemy.

 

Autor artykułu: Diana Pakulska Okraska

Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem:  Przestrzeń Przyjazna Pracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *