Biuro Marzeń, to przestrzeń tworzona z myślą o ekologi. 3/4 cz.

Warto wspomnieć o rzeczach kluczowych.

W dzisiejszym czasie nie mam możliwości aby o tym nie wspomnieć. Przestrzenie pracy jest wydatkiem energetycznym, który w Polsce jest w 80% wytwarzany z węgla kamiennego. Jedynym sposobem aby ograniczyć potrzebę biznesu na energię elektryczną jest stosowanie urządzeń oraz systemów, które zmniejszają ilość zużytej energii. I można to zrealizować w małej skali przestrzeni pracy oraz w dużej skali całych budynków.

Proste rozwiązania.

Takim połączeniem urządzeń i systemu w miejscu pracy jest zastosowanie opraw oświetleniowych ze źródłem ledowym sterowanych przez system daylight, który ma za zadanie zapewnić stałą wartość natężenia oświetlenia w miejscu pracy, dostosowując go do warunków panujących na zewnątrz w ciągu dnia. To są oszczędności rzędu 80% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Można też zastosować urządzenia biurowe, które zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, jak drukarki atramentowe nowej generacji, które zużywają o 90% mniej energii niż tradycyjne drukarki laserowe. Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie monitorów, które regulują pobór energii zmieniając parametry luminancji świecenia ekranu, w zależności od natężenia oświetlenia w pomieszczeniu, czy w momencie braku obecności pracownika wchodzą w proces czuwania.

Podejście ekologiczne.

Ekologicznym podejściem również można nazwać tworzenie przestrzeni multifunkcyjnych, gdyż zmniejsza to potrzebę ( choć jeszcze bardzo w mikro skali) budowania jeszcze większych budynków, które wykorzystują jeszcze więcej materiałów i tworzą odpady. Wychodząc poza parametry tylko przestrzeni biurowej, budynki mogą być ekologiczne stosując sprzyjające temu rozwiązania: oczyszczalnie wody deszczowej, aby ją uzdatnić do użytku, odnawialne źródła energii, które wspomagają energetykę budynku i dostarczają czystej energii ( nie pochodzącego z procesu spalania węgla, gazu) jak ogniwa fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe. Tworzenia zielonych przestrzeni, które wspomagają produkcję tlenu i dbają o wilgotność pomieszczeń ( dlatego w wielu hollach głównych jest fontanna J) oraz o dbanie o gospodarkę odpadami.

 

Autor artykułu: Diana Pakulska Okraska

Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem:  Przestrzeń Przyjazna Pracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *