Biuro marzeń to autentyczna i spójna z kulturą zarządzania przestrzeń cz. 2/4

Czy rzeczywiście takie powinna być przestrzeń pracy?

Tak. Jest to bardzo ważne w całym procesie budowania wizerunku marki i firmy na zewnątrz oraz we wewnątrz organizacji.

Budowanie pomieszczeń krótkich drzemek, jest dzisiaj modnym akcentem, ale jednak w naszej kulturze jest to nie przyjęte aby pracownik zamiast pracować szedł sobie na drzemkę. Więc tutaj rodzą się pytania po co ta przestrzeń, skoro i tak z niej nikt nie korzysta, bo tak naprawdę nie wolno. Czy pojawienie się w miejscu pracy baru z nalewakami do piwa alkoholowego. Z jednej strony zabronione prawem ( kodeks pracy nie dopuszcza takich rozwiązań) z drugiej strony pojawia się jako wyposażenie w biurach. Oczywiście regulacje wewnętrzne pisane lub nie określają kwestę korzystania z takiego miejsca, ale jednak może być nadużywane a wtedy z tym będą związane konsekwencje zawodowe. Wiec po co?

Rozczarowanie

A jeśli chodzi o wizerunek zewnętrzny firmy, to jakim wielkim rozczarowaniem jest dla klienta lub kandydata do pracy iż biuro które widzieli na zdjęciach reklamowych na stronie internetowej nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Klient ma wtedy wątpliwość w podjęciu decyzji zakupowej a przyszły pracownik ma wątpliwości, czy zdjęcia z wyjazdu firmowego były też autentyczne.

40 % kandydatów do pracy chce zobaczyć swoje biurko, gdzie będzie pracować, jedna-czwarta z nich odstępuje od podjęcia współpracy, mimo iż pozostałe warunki zostały przez nich zaakceptowane. A pojawienie się poczucia niepewności u klienta zmniejsza sprzedaż o 75%. Wiec spójność kultury pracy organizacji, spójność kontentu marketingowego buduje autentyczność przekazu.

Nie naśladujmy

Wiele rzeczy w wyposażeniu biur jest nowe, trendy, natomiast nie konieczne dobre dla danej określonej organizacji.  Nie wszyscy musimy naśladować wnętrza facebooka, skoro nie mamy ich kultury pracy, dochodów czy filozofii życia marcka zuknberga. Kopiując wnętrza  innych firm, tracimy własną tożsamość, a to wpływa na ważną w dzisiejszych czasach autentyczność, czyli prawdę.

Szukajmy swoich rozwiązań, swoich akcentów które są spójne z firmą, jej wartościami i jej przychodami.

 

Autor artykułu: Diana Pakulska Okraska

Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem:  Przestrzeń Przyjazna Pracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *