Biuro marzeń to autentyczna i spójna z kulturą zarządzania przestrzeń cz. 2/4

Czy rzeczywiście taka powinna być przestrzeń pracy?

Tak. Jest to bardzo ważne w całym procesie budowania wizerunku marki i firmy na zewnątrz oraz we wewnątrz organizacji.

Budowanie pomieszczeń „krótkich drzemek”, jest dzisiaj bardzo modnym akcentem. Jednak w naszej kulturze jest to nie przyjęte, aby pracownik zamiast pracować, szedł sobie na drzemkę. Rodzą się więc tutaj pytania, po co ta przestrzeń, skoro i tak z niej nikt nie korzysta, bo tak naprawdę nie wolno. Inny przykład – pojawienie się w miejscu pracy baru z nalewakami do piwa alkoholowego. Z jednej strony zabronione prawem (kodeks pracy nie dopuszcza takich rozwiązań), z drugiej strony pojawia się jako wyposażenie w biurach. Oczywiście regulacje wewnętrzne, pisane lub nie pisane, określają kwestię korzystania z takiego miejsca, ale jednak może być to nadużywanea a wtedy pojawiają się związane z tym konsekwencje zawodowe. Więc.. po co?

Rozczarowanie

Jeśli chodzi o wizerunek zewnętrzny firmy, to jakim wielkim rozczarowaniem jest dla klienta lub kandydata na stanowisko pracy, gdy biuro, które widzieli na zdjęciach reklamowych na stronie internetowej, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Klient ma wtedy wątpliwość w podjęciu decyzji zakupowej, a przyszły pracownik ma wątpliwości, czy zdjęcia z wyjazdu firmowego były aby napewno autentyczne?

40% kandydatów do pracy chce zobaczyć swoje biurko, miejsce, gdzie będzie pracować. Jedna -czwarta z nich odstępuje od podjęcia współpracy, mimo że pozostałe warunki zostały przez nich zaakceptowane. Natomiast pojawienie się poczucia niepewności u klienta, zmniejsza sprzedaż o 75%. Spójność kultury pracy organizacji, spójność kontentu marketingowego buduje autentyczność przekazu.

Nie naśladujmy

Wiele rzeczy w wyposażeniu biur to nowości i wiodące trendy, natomiast nie konieczne są one dobre dla danej, określonej organizacji. Nie wszyscy musimy naśladować wnętrza Facebooka, skoro nie mamy ich kultury pracy, dochodów czy filozofii życia Marka Zuckerberga. Kopiując wnętrza  innych firm, tracimy własną tożsamość, a to wpływa na ważną w dzisiejszych czasach autentyczność, czyli prawdę.

Szukajmy swoich rozwiązań, swoich akcentów które są spójne z firmą, jej wartościami i jej przychodami.

 

Autor artykułu: Diana Pakulska Okraska

Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem:  Przestrzeń Przyjazna Pracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *