Jak stworzyć zdrową przestrzeń do pracy, czyli biuro marzeń rada pierwsza

Zdrowa przestrzeń. To jaka?

Przede wszystkim taka, która chroni człowieka. I tutaj należy poruszyć kwestie fizjologiczne jaki i psychiczne.

Fizjologiczne to takie, które pomagają naszemu organizmowi dobrze funkcjonować w danej przestrzeni. Normalizuje je przepisy prawa oraz doniesienia naukowe, gdyż prawo ma swój okres legislacji i nie zawsze nadąża. Dotyczą funkcjonowanie naszych oczu, kręgosłupa, płuc, rąk, mięśni, nóg, narządów wewnętrznych, chorób układów oddechowych, czyli wszystkim co decyduje czy nas coś boli czy nie.

A psychiczne to takie, jak zdolność odczuwania kolorów, estetyki, poczucie komfortu, poczucie satysfakcji, poczucie bezpieczeństwa, wewnętrzny spokój, poczucie spójności, wzbudzania ciekawości, motywacji. Bardzo indywidualne, trudne do jednoznacznego określenia i bardzo zależne od nastroju pracownika. Jednak myśląc o zdrowej przestrzeni pracy, należy o to wszystko zadbać.

Kto i o co zadba?

O kwestie spełnienia aspektów związanych z fizjologią organizmu człowiek w zamkniętej przestrzeni zadba zespół złożony z architekta, który doskonale porusza się w znajomości przepisów budowlanych, przepisów bhp oraz rozumie psychologię pracy i psychologii sprzedaży. Projektanci branżowi instalacji elektrycznej i sanitarnej, których zadaniem jest zadbanie o stworzenie zdrowego środowiska pracy, gdzie parametry oświetlenia są najlepsze dla pracy oka,  est dostęp do świeżego powietrza i komfortowej wilgotności, oraz optymalnej temperatury. Zawsze zespół projektowy to grupa specjalistów, gdzie każdy z nich odpowiada swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kto jeszcze dba?

Za sposób odczuwania przestrzeni i jej psychiczne odczuwanie odpowiada sam właściciel, dyrektor, osoba zarządzająca, która ma wpływ na kulturę organizacji, potrafi motywować i wspierać pracowników. W tym przypadku wnętrze jest tylko tłem, elementem które wzmacnia subiektywne odczucia lub je przyćmiewa, natomiast nigdy za nie, nie odpowiada.

 

Autor artykułu: Diana Pakulska Okraska

 

Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem:  Przestrzeń Przyjazna Pracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *