6 rad, jak zadbać o miejsce pracy zdalnej w swoim domu

Najbliższy dni to czas rewolucji. Z dania na dzień musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. Wiele firm, które mogą sobie na to pozwolić, być może ze względów finansowych, dbając o swoich pracowników umożliwiają im pozostanie w domu, aby nie wychodzili i nie narażali się na możliwość zakażenia nowym wirusem COVID-19. Pracodawcy innych firm, być może tych w których brak jest możliwości przerwania pracy, organizują pracę zdalną dla swoich pracowników. Wyposażając ich w komputery, drukarki czy zwiększając dostęp do Internetu opłacając szybsze łącze i zwiększają limit danych. To co się wydarzy w najbliższym czasie, dzisiaj jest nieprzewidywalne. Być może ten czas nauczy nas na nowo pracować? Być może otworzy nas na nowe możliwości i w jaki sposób pracować? A, być może pokaże nam, że są jeszcze inne formy wykonywania pracy? To dopiero czas pokaże.

Od wielu lat, w miarę rozwoju Internetu, jego zasięgu, możliwości łączenia się z pocztą elektroniczną i sprawności naszych przenośnych komputerów, wpływa na niekończący się  potencjał pracy w różnych miejscach. Wolne zawody, freelancerzy doskonale znają takie możliwości pracy dosłownie „wszędzie”. W domu. W kawiarni (czego jestem wielkim przeciwnikiem, ale o tym w tym artykule: Fit-out czy miejsce pracy ) czy dość prężnie rozwijających się przestrzeniach coworking’owych (to takie miejsce w przestrzeniach biurowych gdzie można w zależności od oferty wynająć miejsce do pracy, na miesiąc, na tydzień lub nawet na kilka godzin. To miejsca które są przystosowane do pracy biurowej). Dzisiaj „Praca zdalna” nabiera nowego znaczenia, gdyż nie jest to już jedynie praca za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ale jest to praca za pomocą środków komunikacji elektronicznej wykonywana w domu, w odosobnieniu, bez kontaktu z większą ilością osób.

Przestrzenie biurowe, to nie nasze mieszkania. Podczas projektowania i realizacji biur, obowiązują zupełnie inne przepisy Prawa Budowlanego, Polskich i Europejskich Norm. Sztab ludzi z wykształceniem i doświadczeniem: architektonicznym, elektrycznym, teletechnicznym, klimatyzacyjnym, wentylacyjnym, dba aby te miejsca spełniały wszystkie wymagania dotyczące ergonomii pracy i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Po to, aby kilku godzinna praca przy biurku w pozycji siedzącej była bezpieczna. Nasze mieszkania, domy nie podlegają tym przepisom i już kilku godzinna zła pozycja siedząca w nieprzystosowanych warunkach do takiej pracy, może skutkować bólem kręgosłupa, drętwieniem nóg czy łzawieniem oczu.

I zasadne jest pytanie: ale co w takiej sytuacji zrobić? Skoro dosłownie z dania na dzień zmieniliśmy nasze miejsce pracy.

W rzeczywistości zrobić możemy dużo, aby przybliżyć nasze domowe warunki do warunków w przestrzeniach biurowych. Oczywiście nie będzie tak idealnie, ale warto spróbować aby choć w pewnym stopniu dostosować się do pracy zdalnej i zadbać o nasz organizm a zarazem naszą efektywność pracy.

 

Rada 1: wyznacz miejsce

Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, aby mieć własny gabinet czy domowe biuro, ale ważne jest aby na ten czas pracy zdalnej, wygospodarować i przygotować sobie przestrzeń. Czy to będzie stół w jadalni? Czy to będzie biurko dzieci? Choć na kilka godzin dziennie aby stawało się waszym biurkiem do pracy. Zadbaj o to aby móc siedzieć prosto, z opuszczonymi nogami, opartymi o podłogę i z dwoma łakociami opartymi o blat, aby nie obciążać barków i ramion. Tak aby pozycja siedzącą była jak najbezpieczniejsza dla Twojego ciała.

 

Rada 2: uporządkuj przestrzeń

Nadaj tej przestrzeni charakter pracy. Być może na ten czas możesz postawić rzeczy, które identyfikują się z twoim miejscem w biurze: kartki biurowe, segregator na dokumenty, pojemnik na ołówki, długopisy i zszywacz. A posprzątać wszystkie rzeczy, które odciągają uwagę: zabawki dzieci, ulubione książki, kosmetyki i inne przedmioty. To ważne aby zachować większą uważność. Nasz mozg funkcjonuje na zasadzie zapamiętanych schematów i skojarzeń. Zaburzenie jednego schematu powoduje uczucie niepewności, a nawet lęku. Aby ten stan minimalizować warto zadbać aby miejsce w którym pracujemy bardziej nam przypomniało miejsce biurowe w którym najczęściej przebywamy, a niżeli „jedną z pysznych kolacji, które zostały zjedzone przy tym stole”. Ułatwi nam to szybszą adaptację do naszej pracy, ograniczy podświadomy lęk przed zmianą i przede wszystkim pomoże być nam bardziej skupionym nad pracą.

 

Rada 3: zadbaj o świeże powietrze

W większości budynkach biurowych za świeże powietrze dostarczane do biur odpowiada system wentylacji mechanicznej. Jest to ściśle określone przepisami, które określają ile wymian powietrza ma być dostarczone do pomieszczenia na jednego pracownika. W wielu domach i mieszkaniach jest wentylacja grawitacyjna, w której powietrze krąży bez udziału jakiegokolwiek napędu i porusza się w sposób naturalny. Podczas intensywnej pracy umysłowej nasz organizm potrzebuje świeżego powietrza. Najprostszym sposobem jest trzy, cztery razy dziennie intensywnie wietrzyć pomieszczenie. Dzięki temu dostarczymy świeżego powietrza, co pomoże nam w naszej pracy.

 

Rada 4: stwórz dobre oświetlenie

Aby w przestrzeni biurowej dobrać oświetlenie, musi być one przeanalizowane pod kontem: źródła światła, temperatury barwowej, rodzaju elementu rozpraszającego światło, a przede wszystkim od ilości światła padającego na powierzchni w miejscu pracy oraz równomierności tego oświetlenia. Przy projektowaniu oświetlenia w miejscach biurowych wykorzystuje się programy, które symulują rzeczywiste warunki w projektowanym biurze i bada się parametry tego oświetlenia: natężenia oświetlenia, równomierność oświetlenia, współczynnik olśnienia UGR. Oświetlenie w naszych domach nie podlega tak wielu wymaganiom. Ważniejsze jest budowanie atmosfery, tworzenie miejsca relaksu i odpoczynku, a w tym celu tworzy się kontrasty świetlne i plamy światła. Do pracy, gdzie oczy narażone są na duży wysiłek, takie oświetlenie im nie służy. Zadbajmy aby w miejscu gdzie wykonujemy naszą pracę zdalną było odpowiednie oświetlenie. W dzisiejszym czasie można skorzystać z aplikacji ( jest kilka darmowych), która nam zmierzy natężenie oświetlenie. W trzech, czterech punktach przy oświetleniu, którym pracujemy sprawdźmy jakie są wartości pomiaru i wyciągnijmy wartość średnią. Jeżeli wartość średnia jest większą od 500lx, to, to jest wartość dobra do pracy naszych oczu. A gdy brakuje nam odpowiedniej ilości światła, wykorzystajmy domowe lampy i postawmy je blisko.

 

Rada 5: zredukuj kontrast światła

Już wspomniałam o tym w punkcie wyżej. Ale jest to ważne wiec chce jeszcze raz o tym napisać. Nasze domy i mieszkania projektowane są z intencją aby przebywanie w nich, było dla nas odprężające, relaksujące i wyciszające. Do tworzenia takiej atmosfery służy nam gra światło-cień i tworzące się kontrasty po miedzy plamami jasnymi a ciemnymi. W tym celu projektanci używają oświetlenia, które mają źródło światłą o wąskich kontach świecenia ( jak halogeny) czy lamp stojących, na podłogach, na meblach, a czasem opraw kierunkowych, które świecą w określonym kierunku. Budowa atmosfery światłem jest wielką sztuką i opiera się o dużą wiedzę dotyczącą znajomości produktów na rynku jak i psychologii człowieka. W przypadku pracy w przestrzeniach biurowych, strategia projektowania oświetlenia jest odwrotna. Podczas intensywnej pracy oka, tak jak podczas pracy przy komputerze, w nadmiarze kontrastów świetlnych, duża ich gradacją oraz intensywność, mięśnie oka bardzo szybko się męczą. Skutkiem takich warunków pracy jest zmęczenie oczu i często towarzyszy przy tym ogólne rozdrażnienie i bóle głowy. Warto zadbać aby oświetlenie w miejscu gdzie wykonujemy nasze czynności zawodowe było prawie równomierne i jednolite.

 

Rada 6: zadbaj o ciało

Jedyną możliwości o zadbanie o nasze ciało podczas pracy jest dobre krzesło biurowe. Projektują przestrzenie biurowe i stanowiska pracy, specjaliści od ergonomii pracy dobierają krzesła do pracowników. Liczy się wiele: miejsce i funkcja pomieszczenia w którym dane krzesło stoi, charakter pracy pracownika, czas pracy a nawet prawdopodobna waga i wzrost pracownika. Wszystko po to aby krzesło biurowe, jak najdokładniej dopasować, gdyż jego zadaniem jest uchronić nas od bólu lub go zminimalizować. Bólu kręgosłupa, bólu ramion, bólu karku, bólu nóg i wielu innych schorzeń jakie pojawiają się kiedy siedzimy kilka godzin w postawie nie ergonomicznej. Takie krzesła też znacznie kosztują: 1000 zł a nawet więcej. Im więcej zalet tym droższe. I jak najbardziej jasne jest to, iż w naszych domach, trudno z dnia na dzień wyposażyć się w takie krzesło biurowe, wiec moja rada: wraz z komputerem biurowym, weź z pracy krzesło biurowe, pomoże Ci zadbać o ciało. Tylko w taki sposób zadbasz o swoją efektywność, gdyż na dobrze wyprofilowanym i dostosowanym krześle twoja przepona sprawnie i w pełni pracuje aby do organizmu dostarczyć niezbędną ilość powietrza, a twój kręgosłup jest bezpieczny co uchroni ci od bólu.

Tych sześć rad, pomoże ci dopasować swoje miejsce pracy zdalnej do swojej pracy w domu, aby była ona bezpieczna dla ciała i równie skuteczna i dobra jak ta realizowana w przestrzeni biurowej.

Warto spróbować, to nic nie kosztuje, tylko trochę organizacji i zaplanowania.

Autor tekstu: Diana Pakulska- Okraska

 

Więcej na temat aranżacji biura dowiesz się z wideo na kanale YouTube – Przestrzeń Przyjazna Pracy.

http://bit.ly/PrzestrzenPrzyjaznaPracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *