Atmosfera w biurze to istotny czynnik poprawiający pracę

Natura

Naturalnym środowiskiem człowiek jest natura, gdzie światło załamuje się, odbija, rozprasza oraz zmienia swoją pozycję w ciągu całego dnia. Atmosfera stworzona w przestrzeniach zamkniętych, w przestrzeniach biurowych jest jednostajna. Powodem jest padające z góry sztuczne oświetlenie.

Co się dzieje

Brak ruchu światła, wciąż zmieniającego się balansowania cienia i światła wpływa na nasze odbieranie tej przestrzeni. Przedmioty oświetlone światłem sztucznym z jednego kierunku (np. z góry) tracą swoją wymiarowość. Pomieszczenia pozbawione kontrastów świetlnych (np. powstających podczas oświetlenia bocznego) zatracają swoją głębię i perspektywę, stając się mniejsze niż są w rzeczywistości, bardziej przytłaczające, a nawet jednowymiarowe.  Taka przestrzeń wpływa na naszą produktywność i efektywność w działaniu. Przytłaczające, zamknięte pomieszczenia uruchamiają procesy obronne naszego organizmu, których zadaniem jest pomóc przetrwać w tej „ciasnej, zimnej i wilgotnej jaskini”. Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzić ogień.

Jak zbudować atmosferę

Widok ognia, ruch cienia oraz zapach, często świadomie niewyczuwalny dla człowieka, z poziomu instynktu zapewnia bezpieczeństwo. Człowiek pierwotny, który miał ogień, nie bał się zimna, nie bał się dzikich zwierząt, nie bał się głodu, bo pieczone mięso dłużej można było przechowywać. O ile w biurach budowanie palenisk, kominków, używanie zapalonych świec jest niebezpieczne i zakazane, o tyle dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie oprawami, które grają cieniem na fakturze, na przedmiotach oraz lamp ustawionych w różnych miejscach (różnica pomiędzy lampą a oprawą – lampa jest zawsze stojąca).

Autor tekstu: Diana Pakulska- Okraska

 

Więcej na temat aranżacji biura dowiesz się z wideo na kanale YouTube – Przestrzeń Przyjazna Pracy.

http://bit.ly/PrzestrzenPrzyjaznaPracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *