Czasem elementy z naszego otoczenia są jak mikro urazy dla naszych emocji

Nazywamy je

Drzazgi są w najbliższym otoczeniu. Często świadomie niezauważalne, jednak podświadomie widziane. Widzimy je codziennie, wtopione w otoczenie. Małe i delikatne wywołują mikro napięcie. Umysł nie ma świadomości, że coś sprawia mu przykrość, dlatego nie chroni się przed ukłuciem, nie rozpoznaje zagrożenia i naraża nas na mikro ból.

Co to jest

Drzazgą nazywamy element, który przypomina nam złe chwile, nieprzyjemne zdarzenia, jak na przykład leżące na biurku wezwanie do sądu w charakterze świadka, czy nieaktualna już oferta z przegranego przetargu. Drzazgą są też przedmioty przywołujące pozytywne chwile, lecz obarczone poczuciem winy lub wyrzutami sumienia. Zdjęcie uśmiechniętych dzieci z ostatnich wakacji znajdujące się na biurku czy na pulpicie komputera, jest przyjemnym akcentem, natomiast nie o godzinie 19, kiedy kolejną godzinę siedzimy w pracy. Z jednej strony jest to jasne, że należy skończyć projekt, aby móc wrócić do domu do dzieci, z drugiej strony wyrzuty sumienia trochę kłują i rozpraszają.

we wnętrzu biura

Są to również elementy, na które nie mamy wpływu w procesie aranżacji wnętrza, jak piękna, nowoczesna tapeta na ścianie, z widokiem na góry lub niebiańskie plaże, przywołująca wspomnienia z wakacji. Wakacji, które dla wielu pracowników mogły być fatalnym przeżyciem, niedoścignionym miejscem, w którym nie byli, bo stan finansowy na to nie pozwalał, czy miejscem, którego nie lubią (nie wszyscy lubią góry, jak nie wszyscy lubią morze).

A sztuka

Sztuka we wnętrzach komercyjnych również jest elementem, który może przybrać formę drzazgi. Sztuka oddziałuje na odbiorcę  i na produkcję w jego organizmie hormonów stresu. I czasem wręcz jest niemożliwe, aby mieć do niej dystans. Wyobraźmy sobie, że w głównym miejscu holu międzynarodowej korporacji prawniczej stoi replika Piety watykańskiej, rzeźby przedstawiającej Matkę Boską trzymającą na kolanach ciało Chrystusa. Można być ateistą, jednak fakt kobiety opłakującej swoje dziecko oraz motyw śmierci jest tak drastyczny, że za każdym razem nasz mózg to widzi, przechodząc jedynie w pobliżu.

Autor tekstu: Diana Pakulska- Okraska

 

Więcej na temat aranżacji biura dowiesz się z wideo na kanale YouTube – Przestrzeń Przyjazna Pracy.

http://bit.ly/PrzestrzenPrzyjaznaPracy

Zobaczysz nas:

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *