Jak się zrelaksować w czasie pracy, aby nasze ciało też odpoczywało

Przestrzenie relaksu

Wydawałoby się, że super nowoczesne biuro, które wspiera kreatywność i efektywność pracy pracowników, musi mieć jak najwięcej przestrzeni relaksu, przestrzeni kreatywnych czy tak zwanych Thinking Space… No tak, „wydawałoby się”, gdyż są to miejsca gdzie nasz organizm pracuje najmniej efektywnie. To wszystko wynika z bardzo nienaturalnych postaw ciała, jakie przyjmujemy siedząc i przebywając w takich miejscach. Kanapy, fotele, stołki, półleżanki i inne meble, na których można usiąść, są atrakcyjne wizualnie, natomiast bardzo mało przyjazne dla organizmu. Nacisk na organy wewnętrzne kiedy siedzimy na mięciutkiej kanapie, jest kilkukrotnie większy, niż kiedy siedzimy na dobrze wyregulowanym krześle biurowym. Wystarczy sprawdzić, jak dużo można nabrać powietrza do klatki piersiowej siedząc na takiej kanapie, a ile kiedy wykonamy takie ćwiczenie siedząc na krześle biurowym.  Różnica jest zauważalna.

Kreatywność a ciężar głowy

Oczywiście, kolory czy przedmioty, które są w tych przestrzeniach wpływają na pobudzenie kreatywności. Jednak przebywanie w nich dłużej niż kilka minut może mieć relatywnie negatywne skutki dla efektywności pracy i zdrowia. Normalne obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia na dobrze dopasowanym krześle biurowym wynosi od 108% do 140% w stosunku do postawy stojącej. Kiedy zmieniamy naszą pozycję i przechylamy się do przodu z lekko ugiętymi kolanami, tak jak w momencie siedzenia w głębokim, miękkim i niskim fotelu, aby sięgnąć po kawę lub zajrzeć do notatek, to nacisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa wzrasta do 195%, a odczuwalny ciężar głowy wzrasta pięć razy.

Co zrobić

Wniosek jest jeden, iż najlepsza i najkorzystniejsza pozycja podczas relaksu to postawa stojąca i wyprostowana. Może właśnie dlatego taką popularność zyskują „stand-up meetings”, które są określane jako najlepsze i najbardziej skuteczne w organizacji pracy zespołu.

 

 

Więcej na temat aranżacji biura dowiesz się z wideo na kanale YouTube – Przestrzeń Przyjazna Pracy.

http://bit.ly/PrzestrzenPrzyjaznaPracy

 

Autor tekstu: Diana Pakulska- Okraska

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *