Zyskać 800 zł na każdego pracownika

Jak zyskać 800 złotych w skali roku na każdego pracownika?

Zupełnie nie mówi się o ergonomii pracy. Wciąż słyszę, a wręcz sama się tego uczę, jak efektywnie pracować, aby skuteczniej osiągać sukces. Tylko jak to robić wykorzystując niesprzyjające warunki i niekorzystne środowisko? Moim zdaniem jest to niemożliwe. Przestrzeń biurowa, która jest zaprojektowana i zrealizowana w nieprzemyślany sposób, z pominięciem podstawowych zasad psychologii i ergonomii pracy, po prostu nie służy podnoszeniu efektywności zawodowej.

Wciąż bagatelizowanie problemu absencji pracowników w pracy, który jest efektem chorób biurowych. Tak, jest taka jednostka chorobowa, jak choroba biurowa. To skala strat nawet do 800 złotych na jednego pracownika w ciągu roku.

Czy to nie kolosalna strata?

Firma Medicover przeprowadziła badania (analizując ponad 200 tysięcy pacjentów skarżących się na bóle pleców, kręgosłupa, łokcia tenisisty, odcinka szyjnego, nadmiernego mrowienia i odrętwienia nóg i wiele innych objawów), których wynik pokazał, iż choroby biurowe to stara dla pracodawcy w kwocie od 600 do 800 złotych w skali roku na jednego pracownika. Przy założeniu, że firma zatrudnia 100 pracowników biurowych to roczne straty to kwoty rzędu nawet 80 tysięcy złotych. Czasem to po prostu finalny dochód firmy!

O ile diagnozowane objawy choroby biurowej można stwierdzić, to zjawisko prezentyzmu już jest mniej możliwe do badania. Zjawisko prezentyzmu wśród pracowników to obecność w pracy ciałem, a nie duchem, na które ma wpływ ciągłe przemęczenie, długotrwały stres i napięcie sytuacyjne.

Co zrobić?

Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby zyskać 800 złotych na każdego pracownika:

– zaprojektować i zrealizować przestrzeń biurową zgodnie z fundamentalnymi zasadami psychologii pracy,

– stosować zasady ergonomii pracy biurowej, wykorzystując certyfikowane fotele, krzesła i biurka umożliwiające korzystną pracę dla naszych organizmów,

– zwracać uwagę na wentylację mechaniczną pomieszczeń (jeśli jest) i na jej serwis, na ilość wymian powietrza oraz czy wentylacja ta jest wyposażona w dodatkowe urządzenie do nawilżania powietrza, co przekłada się na lepsze powietrze, którym oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach,

– na oświetlenie w pomieszczeniach, czy jest komfortowe i wszędzie jest ta sama barwa światła, czy jest możliwość sterowania ilością światła, nawet poprzez proste wyłączenie części oświetlenia, co usprawnia naszą pracę wzrokową.

Wprowadzając w życie te zasady zarobisz 800 złotych i więcej, bez dodatkowych kosztów.

 

Więcej na temat aranżacji biura dowiesz się z wideo na kanale YouTube – Przestrzeń Przyjazna Pracy.

http://bit.ly/PrzestrzenPrzyjaznaPracy

 

Autor tekstu: Diana Pakulska- Okraska

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *