Jak ustawić zegar biologiczny w naszym biurze, aby pomagał nam w naszych zadaniach

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że światło reguluje nasz zegar biologiczny. Odpowiednio dobrane wpływa na nasze samopoczucie, kreatywność oraz produktywność. Najnowsze badania wskazują, że światło ma wpływ na wiele różnych czynników związanych z naszym funkcjonowaniem.

Jakich?

Dawno temu, gdy większość czasu spędzaliśmy na zewnątrz, nasz zegar biologiczny był naturalnie regulowany m.in. przez wschody i zachody słońca. Wraz z przeniesieniem naszych aktywności życiowych do pomieszczeń, gdzie światła naturalnego jest niewiele musimy wspomagać się światłem sztucznym. Przy obecnej technologii wszystko jest o wiele łatwiejsze i nasz organizm nie musi idealnie przystosowywać się do warunków panujących na zewnątrz. Sztuczne oświetlenie o barwie zbliżonej do porannego światła naturalnego, może znacząco przyspieszyć rytm dobowy i zwiększenie odporności na stres. Jasne światło znacząco pobudza nasz organizm, pozwala dobrze rozpocząć dzień i  wpływa na jakość naszej pracy w ciągu dnia.  Jednak nie można zapominać o relaksacyjnej funkcji światła. Tutaj idealnie sprawdzą się źródła o ciepłej białej barwie, która świetnie przygotuje nasz organizm do snu.

Co się zmieniło?

Do tej pory oświetlenie projektowano tak, by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do codziennej pracy naszego wzroku. Pomijano natomiast pozawzrokowe mechanizmy oddziaływania światła na organizm człowieka. Przełom nastąpił w 2001 r., po odkryciu nowego typu receptora w ludzkim oku (obok pręcików i czopków) – ipRGC (ang. Intrinsically Photosensitive Retinal Ganglion Cells). Odkrycie to spowodowało refleksję nad zależnością między światłem, a wydzielaniem melatoniny w naszym organizmie.

Jak ten zegar działa?

Poziom czujności człowieka zależy od wahań okołodobowych sterowanych przez zegar biologiczny. Ten stan to przeciwieństwo senności. Charakteryzuje się prawidłowym postrzeganiem bodźców, szybkim i właściwym reagowaniem oraz pobudzeniem, które pozytywnie wpływa na sprawność i jakość wykonywanych przez nas zadań. Poziom czujności może uleć obniżeniu ze względu na pracę w godzinach nocnych, ograniczony dostęp światła dziennego oraz wiek. Światło sztuczne o odpowiednich parametrach zbawiennie wpływa na stan ogólny naszego organizmu. Pomaga nam osiągnąć wyższy poziom sprawności psychofizycznej. Kluczowy jest wybór barwy światła (temperatura barwowa, podawana w Kelwinach), jak i jego intensywności (poziom natężenia światła) oraz współczynnika oddawania barw (Ra – parametr określający jakość źródła światła i jego widma). Łącząc wiedzę dotyczącą sposobu reagowania przez organizm na światło z możliwościami rozwiązań systemowych i automatycznych możemy tworzyć systemy, które sterują ilością oraz rodzajem światła w przestrzeniach zamkniętych, aby pobudzać i wspierać intensywność pracy.

Szczęściarzem jest?

Światło jest czymś niematerialnym, ale bardzo konkretnie wpływa na nastrój. Szczęściarzami są ci, którzy do pracy jadą ze wschodu na zachód, a wracają po południu z zachodu na wschód. Oraz ci którzy siedzą w szklanych budynkach w przestrzeniach ( część powierzchni, gdzie słońce operuje cały dzień ), w których w ciągu dnia odczuwają wędrówkę słońca po sklepieniu niebieskim, siedząc w stronę wschodzącego słońca a tyłem do zachodu słońca.

 

Więcej na temat aranżacji biura dowiesz się z wideo na kanale YouTube – Przestrzeń Przyjazna Pracy.

http://bit.ly/PrzestrzenPrzyjaznaPracy

 

Autor tekstu: Diana Pakulska- Okraska

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *