Czy ekologia w biurze istnieje

czy ekologia w biurze istnieje

Ekologia w biurze? Czy to jest możliwe?

Tak.

Przede wszystkim jest to wartość firmy. Można ją zapisać w regulaminie, ale dopóki nie będzie kluczową wartością wśród pracowników, może być nieprzestrzegana. Aczkolwiek nie do końca musi tak być.

Podzieliłabym ekologię w biurze na dwa obszary:

– zależną od ludzi

– zależną od systemów i urządzeń.

 

Człowiek a ekologia

Ekologia zależna od ludzi wymaga świadomości pracownika, chęci do zmiany nawyków i kontrolowania własnych przyzwyczajeń. Wymaga zaangażowania i wysiłku włożonych w działania na rzecz środowiska. Potrzebne są przekonanie i wiara w to, że postępowanie ekologiczne jest ważne i ma sens. W przeciwnym razie nawet punkty w regulaminie pracowniczym i system kontroli nie będą skuteczne, a ekologia pozostanie jedynie hasłem.

Automatyka i ekologia

Gdy wybierzemy ekologiczne urządzenia lub systemy, które ustawione są do działań automatycznych, wtedy człowiek angażuje się tylko na początku, w celu ich zainstalowania i zaprogramowania. Przy takich rozwiązaniach system sam narzuca pewne zachowania i wymusza zmianę nawyków. Takie działania ekologiczne są skuteczne oraz generują oszczędności.

Istnieje kilka systemów

Do takich rozwiązań należą:

– stosowanie opraw ledowych z czujnikiem natężenia oświetlenia, który analizuje i dostosowuje ilość światła padającego na biurko, stół czy inne miejsce pracy, tak aby była ona zgodna z przepisami oraz odpowiednia do pracy. Takie rozwiązanie powoduje o 80% mniejsze zużycie energii,

– system sterowania temperaturą, który jest zintegrowany z czujnikiem obecności i reguluje odpowiednią temperaturę wtedy, gdy w pomieszczeniu jest człowiek,

– stosowanie czujników wody, w kranach i w toaletach, które analizują przepływ wody i dbają, aby zużycie nie było większe, niż zadane.

I kilka podstawowych urządzeń

Są to:

– drukarki atramentowe, które nie emitują szkodliwego ozonu do atmosfery (w przeciwieństwie do drukarek laserowych) oraz mają wkłady/tonery wielokrotnego użytku. Jakość i szybkość wydruku są zbliżone do jakości i szybkości z drukarek laserowych, a co najważniejsze – zużycie energii elektrycznej przez drukarki atramentowe wynosi 90% mniej, niż przez drukarki laserowe,

– monitory z czujnikiem natężenia oświetlenia – gdzie pobór energii jest zależny od ilości światła w miejscu pracy oraz z czujnikiem automatycznego wyłączenia się w momencie, gdy osoba sprzed monitora opuszcza swoje miejsce pracy, nawet na chwilę.

I jak z tą ekologią

Ekologia jest zależna w dużej mierze od nas użytkowników, natomiast świadome dopasowanie urządzeń może pomóc nam ograniczyć zużycie energii elektrycznej i wydzielanie dwutlenku węgla.

Ekologia w biurze istnieje, jednak ważne jest to, aby była ona jedną z kluczowych wartości w firmie.

 

Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem:  http://bit.ly/przestrzenprzyjaznapracy

 

Autor: Diana Pakulska Okraska

 

>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *