Ekologia w biurze? Czy to jest możliwe?
Tak.
Przede wszystkim jest to wartość firmy. Można ją zapisać w regulaminie, ale dopóki nie będzie kluczową wartością wśród pracowników, może być nieprzestrzegana. Aczkolwiek nie do końca musi tak być.
Podzieliłabym ekologię w biurze na dwa obszary:
– zależną od ludzi
– zależną od systemów i urządzeń.
Człowiek a ekologia
Ekologia zależna od ludzi wymaga świadomości pracownika, chęci do zmiany nawyków i kontrolowania własnych przyzwyczajeń. Wymaga zaangażowania i wysiłku włożonych w działania na rzecz środowiska. Potrzebne są przekonanie i wiara w to, że postępowanie ekologiczne jest ważne i ma sens. W przeciwnym razie nawet punkty w regulaminie pracowniczym i system kontroli nie będą skuteczne, a ekologia pozostanie jedynie hasłem.
Automatyka i ekologia
Gdy wybierzemy ekologiczne urządzenia lub systemy, które ustawione są do działań automatycznych, wtedy człowiek angażuje się tylko na początku, w celu ich zainstalowania i zaprogramowania. Przy takich rozwiązaniach system sam narzuca pewne zachowania i wymusza zmianę nawyków. Takie działania ekologiczne są skuteczne oraz generują oszczędności.
Istnieje kilka systemów
Do takich rozwiązań należą:
– stosowanie opraw ledowych z czujnikiem natężenia oświetlenia, który analizuje i dostosowuje ilość światła padającego na biurko, stół czy inne miejsce pracy, tak aby była ona zgodna z przepisami oraz odpowiednia do pracy. Takie rozwiązanie powoduje o 80% mniejsze zużycie energii,
– system sterowania temperaturą, który jest zintegrowany z czujnikiem obecności i reguluje odpowiednią temperaturę wtedy, gdy w pomieszczeniu jest człowiek,
– stosowanie czujników wody, w kranach i w toaletach, które analizują przepływ wody i dbają, aby zużycie nie było większe, niż zadane.
I kilka podstawowych urządzeń
Są to:
– drukarki atramentowe, które nie emitują szkodliwego ozonu do atmosfery (w przeciwieństwie do drukarek laserowych) oraz mają wkłady/tonery wielokrotnego użytku. Jakość i szybkość wydruku są zbliżone do jakości i szybkości z drukarek laserowych, a co najważniejsze – zużycie energii elektrycznej przez drukarki atramentowe wynosi 90% mniej, niż przez drukarki laserowe,
– monitory z czujnikiem natężenia oświetlenia – gdzie pobór energii jest zależny od ilości światła w miejscu pracy oraz z czujnikiem automatycznego wyłączenia się w momencie, gdy osoba sprzed monitora opuszcza swoje miejsce pracy, nawet na chwilę.
I jak z tą ekologią
Ekologia jest zależna w dużej mierze od nas użytkowników, natomiast świadome dopasowanie urządzeń może pomóc nam ograniczyć zużycie energii elektrycznej i wydzielanie dwutlenku węgla.
Ekologia w biurze istnieje, jednak ważne jest to, aby była ona jedną z kluczowych wartości w firmie.
Zapraszam do oglądania również innych filmów z serii Wywiad z Ekspertem: http://bit.ly/przestrzenprzyjaznapracy
Autor: Diana Pakulska Okraska
>> ECLIPSE Projekt – pomagamy tworzyć Przestrzeń Przyjazną Pracy projektując instalacje budynkowe: elektryczne, teletechniczne i sanitarne <<